Ubytovanie Palatín Čachtice
slovensky english deutsch

   

 

Čachtický hrad

Čachtický hrad (ďalší hist. názov: Chehte) je dnes zrúcanina hradu na vápencovo-dolomitickom vrchu (375 m n. m.) v Čachtickom krase, Malých Karpatoch medzi obcami Čachtice a Višňové.
Z hradu je nádherný výhľad na okolité svahy Malých Karpát, kopanice Myjavskej pahorkatiny a Považský Inovec.

Zdroj: Wikipedia

   

 

Múzeum Čachtice

Čachtice sú preslávené najmä vďaka smutne známej “Krvavej grófke” Alžbete Bátoryovej. Hrad i obec však majú pestrú históriu, bohatú na mnohé významné a zaujímavé udalosti. Dejinám Čachtíc sa venuje novootvorená expozícia Trenčianskeho múzea umiestnená v Draškovičovskom kaštieli v Čachticiach. Zachytáva nielen dejinné udalosti, ale i približuje návštevníkovi i bohaté kultúrne tradície a ľudovú kultúru mestečka.

Zdroj: www.muzeumtn.sk

   
 

Trenčín

Mesto Trenčín je dominantou a krajským mestom Trenčianskeho regiónu. Obľúbite si ho na prvý pohľad - je to mesto pohody, zábavy i kultúry, s príjemnou atmosférou. Jeho historické centrum je plné hodnotných kultúrnych pamiatok, nad ktorými sa už dlhé stáročia týči najväčší mestský hradný komplex na Slovensku - majestátny Trenčiansky hrad. Tisíce návštevníkov prichádzajú do mesta, aby uvideli Trenčiansky hrad v jeho plnej kráse a vypočuli si jeho najznámejšiu povesť o Studni lásky. Príbehy z minulosti vyrozprávajú múzeá, galérie zasa pohladia vaše oči, hradná skala pripomenie rímske časy, keď sa Trenčín nazýval ešte Laugarício. Originálnym dokladom o prítomnosti rímskych legionárov na území Slovenska je rímsky nápis vytesaný do trenčianskej hradnej skaly. Je spomienkou na víťazstvo cisára Marka Aurélia nad Kvádmi v roku 179.

Zdroj: www.visittrencin.sk

   
 

Piešťany

Navštívte svetoznáme kúpeľné mesto Piešťany. Piešťany preslávil výskyt sírneho bahna a geotermálnej vody s liečivými účinkami na zápalové ochorenia. Najväčší rozmach kúpeľov nastal v roku 1889 keď sa z malého mestečka Piešťany stalo kúpeľné mesto. Okrem množstva možností pre wellness a liečebné procedúry tu nájdete aj zaujímavé historické pamiatky ako napríklad Napoleonské kúpele. Za povšimnutie tiež stoja umelecké plastiky, ktoré nájdeme v Kúpeľnom parku. Na Kolonádovom moste sa nachádza socha muža, ktorý láme barlu. Táto socha sa stala v roku 1894 symbolom mesta a dnes je súčasťou jeho znaku.

Zdroj: www.visitslovakia.com/piestany/

   
 

Hrad Beckov

O minulosti hradu sa medzi ľudom rozprávali viaceré povesti. Podľa jednej z nich vraj dal hrad postaviť Stibor pre svojho šaša Becka. Raz po dlhej poľovačke unavený knieža Stibor oddychoval neďaleko brala, týčiaceho sa k oblohe. Všetci z jeho družiny sa ho snažili rozveseliť, no márne. Podarilo sa to až jeho dvornému šašovi Beckovi. Stibor v dobrej nálade mu sľúbil splniť každé jeho želanie. Na prekvapenie všetkých si šašo Becko zažiadal postaviť na neďalekom brale hrad. Stibor svoje slovo dodržal a hrad dal postaviť. Keď bol ale hrad hotový, sa mu tak zapáčil, že v ňom chcel mať svoje sídlo. Šašovi povedal, že keď sa hradu vzdá, dá mu toľko zlata, koľko sám váži. Šašo súhlasil, ale s podmienkou, že hrad bude niesť jeho meno. Tak dostal hrad názov Beckov.

Zdroj: www.hrad-beckov.sk

   
 

Hrad Tematín

Tematínsky hrad alebo Tematín je zrúcanina hradu na Západnom Slovensku v pohorí Považský Inovec. Od jeho vzniku v 13. storočí vystriedal mnoho majiteľov. Začiatkom 18. storočia bol ťažko poškodený a pustol. V okolí chránené územie Tematínske vrchy.
Hrad bol vybudovaný v juhozápadnej časti Považského Inovca na vápencovo-dolomitovom podloží temena bočnej rázsochy vybiehajúcej západne od Bezovca medzi Lúčanskou a Hrádockou dolinou. S nadmorskou výškou 564 metrov patrí medzi vyššie položené hrady a je výraznou dominantou Stredného Považia. Patrí do katastra obce Lúka.

Zdroj: Wikipedia

   
 

Park miniatúr v obci Podolie

Na území Slovenska bolo v minulosti okolo 150 hradov. Dnes je ich zopár opravených, viaceré sú ako zrúcaniny, mnohé z nich zmizli z povrchu zemského...
Chcete vidieť ako tieto hrady vyzerali pred 300 - 500 rokmi, keď boli v plnej svojej kráse, vládli na nich mocní feudáli, ktorých pôsobenie nám dnes pripomína história, legendy a povesti!

Zdroj: www.matusovo-kralovstvo.sk

   
 

Mohyla Milana Rastislava Štefánika

sa nachádza na vrchu Bradlo v Myjavskej pahorkatine. Mohyla sa nachádza na vrchu Bradlo dominujúcom krajine svojou nadmorskou výškou 543 metrov, nad cestou medzi mestom Brezová pod Bradlom a Košariskami.

Zdroj: Wikipedia

 

   
 

Cykloturistika

Našim okolím prechádza niekoľko dobre značených cykloturistických trás rôznych kategórii. Od tých najjednoduchších, ktoré zvládnu aj deti, až po najnáročnejšie určené pre zdatných cyklistov. Myjavská pahorkatina, Malé a Biele Karpaty či Považský Inovec ponúkajú návštevníkom nádherné výhľady na krajinu, kopaničiarske osídlenia a prírodné krásy. Cyklisti môžu navštíviť veľa zaujímavých historických pamiatok - staré kostoly v obciach, mohylu gen. M. R. Štefánika na Bradle a jeho kubistický pamätník na Myjave, Gazdovský dvor v Myjave - Turej Lúke, hrady Branč, Čachtický hrad, Beckov, ruiny opevneného kostolíka v Haluziciach a mnohé ďalšie.

Link: CYKLOTRASY MYJAVSKÁ PAHORKATINA

Zdroj: www.myjava.sk

     
 

Veľká Javorina (969,8 m n. m.)

je najvyšší vrch pohoria Biele Karpaty, nachádza sa v jeho juhozápadnej časti. Z geologického hľadiska je masív Veľkej Javoriny tvorený paleogénnym flyšom, v ktorom sa striedajú hrubšie vrstvy pieskovca s tenšími vrstvami ílovitých bridlíc. Vrchol sa nachádza na slovenskej strane a má tvar širokého plochého chrbta. Je odlesnený a pokrytý je rozsiahlou lúkou.

Zdroj: www.velkajavorina.sk

     
 

Lyžiarske stredisko Ski Centrum Kálnica

Zdroj: www.skicentrumkalnica.sk

     
 

Bike park Kálnica

Zdroj: www.bikecentrumkalnica.sk